تبلیغات
محمد رسول الله
محمد رسول الله
اَشهدُ انْ لا اِلٰهَ الا الله و اَشهدُ انَّ محمّداً رسولُ الله و اشهد ان علی ولی الله 
عبد الله بن عبد المطلب، مادرش: «فاطمه» دختر «عمرو بن عائذ بن عمران ابن مخزوم» است، یکى از پنج فاطم ه‏اى که در نسب رسول خدا بوده‏ اند (۱) . «أبو طالب» و «زبیر بن عبد المطلب» و پنج نفر از دختران «عبد المطلب» جز «صفیه» مادر «زبیر» از همین بانو تولد یافته‏ اند، کنیه «عبد الله» را: «أبو قشم» و «أبو محمد» و «ابو احمد» و لقبش را: «ذبیح» نوشته‏اند. «عبد الله» پدر رسول خدا در بیست و پنج سالگى، در مدینه نزد دائى هاى پدرش طایفه «بنى النجار» در خانه‏اى معروف به «دار النابغه» وفات کرد (۲) به [...]

عبد الله بن عبد المطلب، مادرش: «فاطمه» دختر «عمرو بن عائذ بن عمران ابن مخزوم» است، یکى از پنج فاطم ه‏اى که در نسب رسول خدا بوده‏ اند (۱) . «أبو طالب» و «زبیر بن عبد المطلب» و پنج نفر از دختران «عبد المطلب» جز «صفیه» مادر «زبیر» از همین بانو تولد یافته‏ اند، کنیه «عبد الله» را: «أبو قشم» و «أبو محمد» و «ابو احمد» و لقبش را: «ذبیح» نوشته‏اند.
«عبد الله» پدر رسول خدا در بیست و پنج سالگى، در مدینه نزد دائى هاى پدرش طایفه «بنى النجار» در خانه‏اى معروف به «دار النابغه» وفات کرد (۲) به قول مشهور، وفات وى پیش از میلاد رسول خدا روى داد، اما یعقوبى همین قول مشهور را خلاف اجماع گفته، و به موجب روایتى از «جعفر بن محمد» علیهما السلام، وفات او را دو ماه پس از ولادت رسول خدا دانسته (۳) و سپس قول یک سال پس از میلاد را هم از کسانی نقل کرده است: قول ۲۸ ماه پس از میلاد و قول هفت ماه پس از میلاد هم نقل شده است (۴) .
علت وفات عبد الله را در مدینه چنین نوشته ‏اند که براى تجارت با کاروان قریش رهسپار شام شد، و در بازگشتن از شام در اثر بیمارى، در مدینه در میان «بنى عدى بن النجار» توقف کرد، یک ماه بسترى بود، و چون کاروان قریش به مکه رفتند و «عبد المطلب» از حال وى جویا شد، بزرگترین فرزند خود حارث را نزد وى به مدینه فرستاد، اما هنگامى «حارث» به مدینه رسید که «عبد الله» وفات کرده بود.
به قول واقدى: از «عبد الله» کنیزى به نام «أم ایمن» و پنج شتر و یک گله گوسفند و به قول ابن اثیر: شمشیرى کهن و پولى نیز به جاى ماند که رسول خدا آنها را ارث برد (۵) .
پى‏نوشت‏ها:
۱ ـ ر.ک: ترجمه تاریخ یعقوبى، ج ۱، ص ۵۲۰ و الکامل، ج ۲، ص .۲۲
۲ ـ و نیز در همان دار نابغه جعدى دفن شد (الکامل) .
۳ ـ کلینى نیز همین قول را اختیار کرده است (ر.ک: اصول کافى، ج ۱، ص ۴۳۹) .
۴ ـ اسد الغابة، ج ۱، ص ۱۳، و بحار الانوار، ج ۱۵، ص ۱۲۵، به علاوه مسعودى قول یک ماه پس از میلاد و سال دوم میلاد را نیز نقل کرده است (التنبیه و الاشراف ص ۱۹۶) .
۵ ـ ر.ک: بحار، ج ۱۵، ص ۱۲۵، اسد الغابة، ج ۱، ص .۱۴طبقه بندی: دوره پیش از نبوت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم،  مقالات، 
برچسب ها: پدر حضرت محمد(ص)، پدر رسول اکرم، پدر پیامبر، پدر محمد، پدر پیامبر اکرم، محمد مهدی نوریزاده،  
[ دوشنبه 28 مرداد 1392 ] [ 01:40 ب.ظ ] [ محمد مهدی نوریزاده ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ


آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
ساعت فلش مذهبی

محمد رسول الله

Powered by WebGozar

حدیث موضوعی پخش زنده حرم
پیج رنک گوگل

محمد نوریزاده